Zbyt łatwo przypisujemy herezję.

Ostatnio został nazwany heretykiem, jedynie dlatego, że ktoś z kim korespondowałem w internecie nie zgadzał się z moimi poglądami teologicznymi. Prawdę mówiąc taka postawa jest smutna, przecież Biblię mamy jedną, różnią nas teologiczne przesłanki. Możemy się z sobą nie zgadzać, możemy uważać tę lub inną teologię za nieprawdziwą, ale nie mamy prawa siebie odrzucać. Tu wyłania się smutny obraz chrześcijaństwa, taki antyekumeniczny, który wychodzi z założenia że tylko my jesteśmy zbawionymi, że tylko my będziemy w niebie a oni na pewno nie gdyż nie wierzą tak jak my. Wyrażając taką postawę, czyż nie stajemy się bogiem przez małe „b”, czyż nie narażamy siebie na surowy Boży osąd, przecież Jezus powiedział: ” Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą, i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.  A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz?” (Mat. 7:1-3) Może warto nad tym się zastanowić? Ciekawe co wy sądzicie na ten temat? Napiszcie.

 
3 komentarze pod “Zbyt łatwo przypisujemy herezję.
 1. Erika pisze:

  Też tak uważam. Podoba mi się zdanie założyciela organizacji „Młodzież z Misją” – Lorena Cunninghama: „Doszedłem do zrozumienia, że bardziej istotny niż różnice przekonań jest duch, jaki się za nim kryje. Duch herezji polega na dodawaniu do prawdy. Duch odstępstwa – na odejmowaniu od niej. Ilu z nas rozumie całą prawdę? Czy jest jakiś wierzący w \pana Jezusa Chrystusa, który mógłby powiedzieć: ‚Tak, ja znam całą prawdę’? … Wszyscy wzrastamy w poznaniu, co oznacza, że nikt z nas nie zna jeszcze w całej prawdy. Jako że prawda jest nieskończona, my natomiast ograniczeni … możemy pomylić się w naszym zrozumieniu. … Za prawdziwą herezją i odstępstwem kryje się grzech pychy, który prowadzi do celowego dodawania do prawdy Słowa Bożego lub odejmowania od niej. Musimy się tego wystrzegać, dążyć natomiast do przekazywania myśli w duchu prawdy, prowadzeni przez Ducha Świętego…” („Zwyciężanie w Bożym stylu” str.50-51).

  • Ryszard pisze:

   Dzięki Eriko za komentarz. Niestety w chrześcijaństwie jest wielu takich którzy uważają, że tylko oni są wszystko wiedzącymi. Nazywam to kompleksem papieskim. Zbory pełne są potencjalnych papieży, jedynych mających wiedzę i jedynych nieomylnych i to jest smutne, jest powodem podziałów, rozłamów w kościele a też w sumie tego rodzaju ludzie ośmieszają chrześcijaństwo i wiarę.

 2. Henryk pisze:

  Jeżeli zwracam komuś uwagę , np: Wj 23:2 Nie przyłączaj się do większości ku złemu i nie składaj w spornej sprawie świadectwa za większością, by łamać prawo.” ,,w ten sposób , to nie ja osądzam ,ale Pan Bóg. Musimy być czujni. Osoby cytują Biblię własnymi słowami , lub zmieniają kolejność wyrazów,,tak nie wolno robić , gubi się kontekst.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Kontakt

Napisz do nas

Imię i nazwisko

Twój E-mail

Wiadomość

Wesprzyj nas

Jesteśmy wdzięczni za Wasze wsparcie. Dzięki niemu ciągle działamy.

Numer Konta:
PKO BP IV Oddział
Wrocław, ul. Gepperta 4
05 1020 5242 0000 2702 0020 4313

 
Nasi partnerzy

 

TWR Albania Holandia TWR Słowacja ERF Medien TWR Europe